Starożytne igrzyska olimpijskie pięciobój

Pobierz

Pięciobój antyczny, pentatlon ( gr.. DYSCYPLINY: Pentatlon (pięciobój - bieg krótki, skok w dal, rzut oszczepem, rzut dyskiem, zapasy), wyścig rydwanów, bieg w zbroi, recytowanie wierszy, pankration (wsztstkie chwyty dozwolone).Rano rozgrywano wyścigi rydwanów na hipodromie, natomiast po południu rozgrywany był pentatlon, czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy [5].. πένταθλον, pentathlon) - dyscyplina sportu w starożytnej Grecji, obejmująca: stadion, skok w dal, rzut dyskiem, rzut oszczepem oraz zapasy; dyscyplina olimpijska od 708 p.n.e. Spis treści 1 Opis 2 Historia 2.1 Lista zwycięzców 3 Zobacz też 4 Przypisy 5 Bibliografia OpisRano rozgrywano wyścigi rydwanów na hipodromie, natomiast po południu rozgrywany był pentatlon, czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy .. 2.Wyścigi czterokonnych rydwanów (zwycięzcami zostawali właściciele a nie powożący) 3.Pięciobój - Bieg na dystansie 1 stadionu, - skok w dal, - rzut dyskiem,Dyski, którymi rzucano na olimpiadach, miewały różne średnice i ciężary.. Historia starożytnych Igrzysk Olimpijskich.. czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy.IGRZYSKA STAROŻYTNE..

Dzień trzeciIgrzyska olimpijskie.

Znajduje się ona na półwyspie Peloponez, który leży na południu Grecji.. Mogli w nich uczestniczyć wyłącznie mężczyźni.Igrzyska Olimpijskie w świecie starożytnym odbywały się co, podobnie jak obecnie, co cztery lata, w miejscowości Olimpia.. MIEJSCE: Olimpia.. Organizowano je w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim.. W jego skład wchodziły: rzut oszczepem (wykonanym z drewna świerkowego bądź jesionu o długości w granicach ludzkiego wzrostu), rzut dyskiem.Skok w dal, jedna z tradycji Igrzysk Olimpijskich Ostatni ze starożytnych sportów olimpijskich znany jest jako skok w dal i jest testem sprawności fizycznej.. 2 stadionów potem rynsztunek zredukowano do samej tarczy.. Dzień trzeci O poranku ponownie składano ofiary Zeusowi (ze 150 wołów), natomiast po południu odbywały się biegi chłopców [5].Z czasem doszły jeszcze cztery konkurencje tworząc razem pięciobój.. Dzień trzeci O poranku ponownie składano ofiary Zeusowi (ze 150 wołów), natomiast po południu odbywały się biegi chłopców .. Pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e. Zostały one zdjęte z życia publicznego w czasie cesarstwa .Pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e. CZAS TRWANIA: 5 dni.. W pierwszym dniu każdy zawodnik uczestniczył w obrzędach ku czci Zeusa oraz przysięgał uczciwą walkę..

Pierwszy laur...Od 18 Igrzysk rozgrywano pentathlon - pięciobój.

Igrzyska olimpijskie + Obserwuj 176. hieroj olympiakoj agones - święte igrzyska olimpijskie) - panhelleńskie igrzyska odbywające się w cyklu czteroletnim ku czci boga Zeusa.. W roku 393 zostały zakazane przez cesarza Teodozjusza I .. Pięciobój bieg na 200 metrów rzut oszczepem skok w dal zapasy rzut dyskiem.. Chociaż Rzymianie utrzymywali gry, zniszczyli ducha gier i święte tradycje, które wyrosły wokół nich.. Igrzyska organizowane były co cztery lata, a okres między nimi nazywano wtedy OLIMPIADĄ.. Skok w dal był częścią pięcioboju i sportowcy musieli nieść ciężary w dłoniach.. Milon z Krotony był sześciokrotnym zwycięzcą Igrzysk w zapasach.. Zawody te były świętem religijnym obchodzonym ku czci greckiego boga Zeusa.. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji (olimpionikowie) otrzymywali oliwny wieniec.Pięciobój (pentathlon) został dodany do igrzysk olimpijskich w 708 roku p.n.e., w trakcie XVIII igrzysk.. Wiadomości; Galerie; .. Od 18 Igrzysk rozgrywano pentathlon - pięciobój.W czasie dziesięciu kolejnych Igrzysk, w latach 328 - 292 p.n.e., zdobywał wieńce laurowe w zawodach trębaczy..

Pięciobój juniorów został wprowadzony na 38-mych igrzyskach, ale został natychmiast odwołany.

Największe ważył prawie 5 kg.. Pierwsze odbyły się w roku 776 p.n.e. Inne miały miejsce także w miejscowości Nemea oraz w Delfach.Starożytne igrzyska olimpijskie -panhelleńskie igrzyska odbywające się w cyklu czteroletnim ku czci boga Zeusa.. Organizowano je .. czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy.. Dlatego była to jedna z najbardziej skomplikowanych dyscyplin.Starożytne Igrzyska Olimpijskie: miały charakter uroczystości ogólnonarodowych i religijnych; łączyły ludzi we wspólnym celu świętowania, zabawy i szlachetnej rywalizacji; miały charakter klasowy i (zwłaszcza w epoce archaicznej) nosiły cechy sportu arystokratycznego; zawodnicy występowali zupełnie nago; na czas ich trwania przerywano wszelkie wojny; igrzyska trwały pięć dni .Starożytne igrzyska olimpijskie (gr.. Odbywały się w miejscowości Olimpia.. Na czas igrzysk polis greckie pozostające między sobą wstanie wojny zawierały pokój.. Oszczep miał długość ok. 170 cm i był zaopatrzony w pętlę, w którą wkładano palce, aby uzyskać lepszy wyrzut.. W zawodach mogli startować i kibicować tylko mężczyźni.Starożytne Igrzyska Olimpijskie trwały ponad tysiąc lat, ale zaczęły tracić na znaczeniu, gdy Rzymianie zaczęli przejmować Grecję w II wieku pne..

Zwycięzcą olimpijskiego pięcioboju zostawał ten, kto wygrał co najmniej trzy konkurencje, w tym w zapasy.

Drugiego dnia rano rozgrywane były wyścigi rydwanów, po południu zaś pięciobój , który składał się z biegu, skoku w dal, rzutu oszczepem i dyskiem oraz zapasów.a) wieniec laurowy b) medal olimpijski c) dyplom i kwiaty d) nagrodę pieniężną 5) Które z dyscyplin były rozgrywane na igrzyskach?. Celem jest skoczenie jak najdalej po rozbiegu.. Zwycięzcą został Lampis ze Sparty.. Następnie rozgrywano konkurencje wchodzące w skład olimpijskiego.Pierwszy udokumentowany pięciobój miał miejsce w 708 rpne w starożytnej Grecji podczas starożytnych igrzysk olimpijskich , a także odbył się na innych igrzyskach panhelleńskich .. Tetrippon (Wyścigi rydwanów)Starożytne greckie igrzyska olimpijskie stanowiły wzór dla Pierre'a de Coubertina, który w roku 1896 w Atenach zapoczątkował nowożytne igrzyska olimpijskie.. Dzień czwartyPoczątkowo igrzyska trwały 1 dzień, później osiągnęły formę pięciodniową i obejmowały: wyścigi rydwanów, pięciobój klasyczny, konkurencje biegowe, boks, pankration (połączenie zapasów i boksu).. Igrzyska rozpoczynały się od uroczystości religijnych ku czci Zeusa.. CEREMONIAŁ: I dzień - składanie ofiar posągowi Zeusa.. W erze nowożytnej zostały wznowione dopiero w 1896 roku.. Igrzyska w Olimpii urządzano co cztery lata.. Nazwa pochodzi od greckich słów oznaczających "pięć konkursów".Pierwsze Starożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Grecji w Olimpii w 776 roku przed naszą erą.. a) rzut młotem b) bieg na 110m przez płotki c) pentatlon d) skok wzwyż 6) Pankration to: a) pięciobój b) zapasy c) wyścigi konne d) połączenie zapasów z pięściarstwem 7) Co ile lat odbywały się starożytne igrzyska olimpijskie?Dyscypliny 1.Bieg na jedna długość stadionu, pokonywali tez większe długości np. ścigając się z pełnym uzbrojeniem na dyst.. Po raz pierwszy odbyły się w 776 roku p.n.e. .. czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: Bieg Skok w dal Rzut dyskiem Rzut oszczepem zapasy .Najbardziej znane i najważniejsze zawody organizowane one były na cześć boga Zeusa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt