Historia rozwoju informatyki na świecie

Pobierz

Tak więc początkowo w starożytnych społeczeństwach Sumeru i Akkadu, później w Chinach, Indiach, Egipcie i wreszcie w starożytnych państwach basenu Morza .Historia informatyki W X wieku .. Właśnie wtedy pojawiają się pierwsze kalkulatory, które związane są z niemiecką maszyną Enigma i służą do mechanizacji procesu dekryptażu jej szyfrogramów.Sep 14, 2020Te cyfrowe transmisje miały być na tyle wytrzymałe, aby przetrwać przewidywaną w tamtych czasach III wojnę światową.. Udowodnił, że pewne elementarne obliczenia są uniwersalne (łącząc te obliczenia na różne sposoby, można wykonać dowolny algorytm) i można tworzyć w ten sposób uniwersalne i programowalne kalkulatory.. 1915 - Edward Hebern wynalazł maszynę szyfrującą.. Pod koniec lat 80. powstały komputery z procesorem typu 386.. Zatem początki informatyki teoretycznej sięgają powstania pierwszych algorytmów (czyli procedur przetwarzania.R.. Tadeusiewicz, Krótka historia informatyki W sumie z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że niewiele rzeczy w takim stopniu zmieniło nasze życie, całą cywilizację i losy ludzkości jak rozwój komputerów i informatyki.Ich powstanie datowane jest na 29 października 1969 roku.. Jest to przede wszystkim etap home-mechaniczny, który obejmuje ogólny rozwój mowy ludzkiej, tworzenie pisma jako metody utrwalania i transfer informacji w ludzkich gminach..

Historia rozwoju informatyki na tym etapie obejmuje pojawienie się koncepcje liczb i obliczeń.

Stanowiło to początek sztuki wykonywania obliczeń "pisanych".. XX wieku , kiedy pojawiają się pierwsze kalkulatory służące m.in. do mechanizacji procesu dekryptażu szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrowej Enigma .1937 - John Vincent Atanasoff obmyśla zasady działania elektronicznego komputera.. Był to eksperyment pozwalający sprawdzić, czy możliwe jest stworzenie sieci bez konkretnego punktu matczynego.Był to pierwszy w dziejach proces antytrustowy w branży informatycznej.. Doktor honoris causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych.. 1937 - Alan Turing tworzy maszynę Turinga z nieskończenie długą taśmą (twór czysto teoretyczny), która realizuje zadania logiczne.. Pierwszy alfabet stworzyli Fenicjanie.W początku 1956 roku wszystkie siły GAM zostały połączone w jeden zespół, kierowany przez Leona Łukaszewicza, z zadaniem ponowienia próby zbudowania komputera.. SixDegrees z maja 1997, który przez największą grupę jest uznawany właśnie za pierwszy serwis społecznościowy na świecie ; Friendster założony w marcu 2003; Social media w korporacjach globalnych.Oct 6, 2020 Za swoje osiągnięcie wszyscy oni zostali uhonorowani nagrodą Nobla (w 1956 r).W Polsce na Wydziale Fizyki UW zostaje uruchomiony pierwszy serwer Word Wide Web 1994 David Filo i Jerry Yang tworzą Yahoo!.

Historia informatyki, w dzisiejszym znaczeniu tego wyrażenia, rozpoczyna się w latach 40.

Twórcami tego przełomowego osiągnięcia byli trzej amerykanie W.. Jako spis interesujących ich miejsc w Internecie; z czasem serwis ten rozwija się w najsłynniejszy katalog zasobów internetowych na świecie, a jego twórcy zostają milionerami.Prezentacja o historii i rozwoju informatyki .. Były one niezbędne do mechanizacji procesu dekryptażu szyfrogramów niemieckiej Enigmy, a później znalazły zastosowanie w innych aspektach - takich jak obliczenia balistyczne.W 1968 roku firma ta wypuściła na rynek pierwszy komputer osobisty, model Hewlett-Packard 9100A.. Zanim informatyka powstała i rozwinęła się jako dziedzina, stworzono i sfinansowano kilka inwencji, które zapoczątkowały jej istnienie.. Co to jest informatyka?. Rozpoczęły się też rozwijać komputery dla dzieci.. 1913 - Leonardo Torres y Quevedo, hiszpański inżynier, stworzył podstawy teoretyczne automatyki.. Później nawlekanie kamieni na pręty doprowadziło do stworzenia pierwszego liczydła zwanego abakusem.. Konkretna historia Internetu rozpoczyna się jednak w 1969 roku, kiedy to w czterech uniwersytetach na terenie USA zainstalowano na komputerach bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu - węzły sieci ARPANET..

O pionierce informatyki przypomina pierwszy standaryzowany język programowania z 1983 roku zwany Ada.

To właśnie Alan Turing zapoczątkował Erę cyfrową.Niestety, maszyna analityczna nie powstała za życia projektanta - na pierwszy działający komputer, skonstruowany przez Konrada Zuse, trzeba było poczekać jeszcze 100 lat.. Można ją uznać za protoplastę słynnej Enigmy.Historia Informatyki Odkąd pamięć sięga ludzie próbowali automatyzować liczenie.. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze maszyny, służące do skomplikowanych obliczeń matematycznych.. Tam, gdzie są wizjonerzy, nie może zabraknąć krytyków.Warto wspomnieć, że do 1989 r. pozwolić sobie na nie mogli tylko najbogatsi lub te osoby, które posiadały rodzinę za granicą.. Okres krajowy.. Do dziś firma ta pozostaje jednym z wiodących producentów sprzętu komputerowego.. Były to proste urządzenia, które właściwie nie były nawet komputerami, ale umożliwiały rozrywkę.Feb 23, 2021Feb 16, 2022Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wyróżniony medalem 70-lecia polskiej informatyki za zasługi dla jej rozwoju..

Jest twórcą "teorii gier", którą opracował w 1944 roku we współpracy z Oskarem Morgensternem.W historii rozwoju jest kilka etapów.

Jego zastosowania - począwszy od poczty elektronicznej, transmisji danych, zdalnej pracy, handlu i transakcji elektronicznych do .Feb 22, 2022Opisując czynniki mające największy wpływ na rozwój informatyki nie sposób nie wspomnieć o tranzystorze.. John Von Neumann (ur. 1903, zm. 1957) - wybitny matematyk, urodzony na Węgrzech, od 1930 roku mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych.. Wtedy to na Uniwersytecie Kalifornijskim rozpoczęto eksperyment, mający na celu stworzenie sieci komputerowej nieposiadającej punktu centralnego, który mógłby dowodzić pozostałymi podpiętymi komputerami.Era premechaniczna Najwcześniejszy okres w historii technologii informacyjnych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt